tel: 603 996 372
603 768 954
Kategorie
Novinky

Pokládka a spárování


Pokládka obkladů a spárování jsou nedílnou součástí rekonstrukce koupelny a naší práce. Zajistíme obkladačské práce pro Vaší koupelnu, bytové jádro, chodbu či kuchyň. 

Jestliže se chystáte rekonstruovat koupelnu, apod., je třeba věnovat zvláštní pozornost výběru obkladů a dlažby. Obklady a dlažba mají své místo v interiéru již mnoho desítek let a jejich správným výběrem získá Vaše koupelna, či jiné místnosti svůj charakter a styl. Při výběru dlažby by jste také měli věnovat pozornost povrchové úpravě, vlastnostem materiálu, její životnosti a v neposlední řadě i značce výrobce a ceně. Obklady a dlažby jsou velice nenáročné na údržbu, mohou být i mrazuvzdorné, otěruvzdorné, bezpečně odolají i agresivním saponátům a čistícím prostředků. Při pokládce se samozřejmě nesmí podcenit použití vhodného lepidla a spárovací hmoty. 

Při volbě obkladů a dlaždic je na výběr nespočet různých barev, odstínů, dekorů, stylů a také rozměrů. Výběr je nutné přizpůsobit jak Vašim představám, tak i celkovému stylu interiéru bytu či domu. Například při rekonstrukci staré chalupy si stěží zvolíte moderní velkoformátové designové obklady, ale spíše decentní nebo rustikální styl. Obklady mohou imitovat různé látky, dřevo nebo kámen. Dnes jsou velice moderní velkoformátové jednobarevné dlaždice, které mohou být například doplněné kontrastními listelami. Při kombinování barev se nabízí nepřeberná škála možností, většinou však dvou nebo tří odstínů. Zajímavě působí profilované pásky, které jakoby vystupovaly z plochy. Kachle mohou být glazované či neglazované, mohou být odolné proti opotřebení a jsou nenasákavé. Na schody je vhodné umístit dlažbu, která má protiskluzovou úpravu. Mrazuvzdorné obklady či dlažbu je možné použít i v exteriéru, například na balkón či terasu.   

Dovolíme si Vám zde přiblížit metody pro pokládky obkladů a dlažeb.

Dříve se užívala metoda silnovrstvého (cca 15 mm) podkladu z cementové malty. Rovinné pokládání obkladových prvků (namáčených před tím ve vodě) bylo věcí dovednosti a zkušenosti obkladače.

Dnes se pokládka dlažeb a obkladů provádí téměř výlučně metodou tenkovrstvého lepení. Předpokladem pro užití této metody je pochopitelně velmi dobrá rovinatost podkladu. Nejcitlivější posouzení rovinatosti podkladu je u podlah. Zde se bezchybné rovinatosti dociluje použitím tzv. samonivelačních hmot.

Účinnost lepidel, ale i malt a spárovacích hmot je založena na různých chemických principech. Proto je vždy důležité řídit se pokyny a návody pro použití, které jsou uvedeny na obalech příslušných hmot. Tak existují lepidla pro použití v interiérech nebo vně budov a domů nebo lepidla vodotěsná či mrazuvzdorná apod. Lepidel lze s úspěchem použít i při podkladu ze starých obkladaček aniž by se odstraňovaly.

Dalším rozlišením těchto hmot může být i způsob jejich vytvrdnutí - např. normálně tvrdnoucí lepidla či elastická lepidla, která zůstávají flexibilní i po vytvrdnutí. Elastická lepidla jsou do jisté míry schopna přenést různá pnutí podkladových materiálů. Např. při podlahovém topení nebo u dřevěných podlah jako podkladu.

Pro obklady a dlažbu z přírodního kamene jsou k dispozici speciální lepidla, která nezpůsobují možné, ale nežádoucí, lehké zbarvení na okrajích prvků.

Podle způsobu nanášení lepidel se rozlišuje metoda:

  • floating - lepidlo se nanáší na podklad
  • buttering - lepidlo se nanáší na obklad
  • buttering-floating - lepidlo se nanáší na obklad i na podklad
  •  

Kombinovaná metoda se používá zejména při obkladech ve venkovních prostorách, kde je zájem vytěsnit pokud možno veškeré dutiny, kam by mohla vniknout voda.

Lepidlo se nanáší zubovým hladítkem s hloubkou zubů od 3 mm do 8 mm podle velikosti obkladového prvku. Hloubka a šířka zubů mají být stejné. Lepidlo má být nanášeno tak, aby obklad mohl být položen šikmo k průběhu hřebenování.

Stejná šířka spáry se dociluje použitím obkladačských křížků tvaru X, T nebo Y a šířky 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 8 mm. Šířka spáry se volí v závislosti na velikosti obkladových prvků a zejména pak i s ohledem na "kalibr" t.j. na rozměrovou toleranci.

Spárovací hmoty na cementové bázi jsou dnes k dostání ve více než třiceti barevných odstínech. Výběr tedy závisí jen na estetickém vjemu.

 V rozích a v dilatačních spárách se aplikuje nejčastěji flexibilní silikonový tmel. Při použití silikonu je třeba dbát na spolehlivé třístranné přilnutí.

 Zvláštní případy (rohy, kouty, dilatace apod.) lze ošetřit pomocí ozdobných lišt, které jsou rovněž k dostání ve velkém výběru barev, velikostí a druhu účelu.


Všechny tyto výše jmenované možnosti jsou nedílnou součástí nabídky naší práce.